Jak dbać o okna by służyły nam przez lata

O czym pamiętać po montażu okien?

Każdy, komu wydaje się, że po zakupie i montażu okien może o nich definitywnie zapomnieć, jest niestety w błędzie. By okna przez długie lata wyglądały jak nowe trzeba o nie dbać.

W ciągu miesiąca od montażu okien, o ile nie zostało to wcześniej zrobione, należy usunąć folię ochronną z profili. Jeśli zostawimy ją na dłuższy okres, będziemy mieć problem z jej usunięciem i trzeba będzie ją zeskrobywać, co niestety zwykle kończy się uszkodzeniem profilu. Folia, która przez długi czas wystawiona jest na działanie promieni słonecznych, może także spowodować powstawanie przebarwień na profilach. Jeśli planujemy dalsze prace budowlane lub wykończeniowe – a tak najczęściej bywa – pamiętajmy, aby zabezpieczyć okna przed uszkodzeniem w trakcie prac ekipy budowlanej. Okucia, ramy i szyby są wówczas szczególnie narażone na zniszczenie.

Jak zabezpieczyć okna na czas budowy lub remontu?

Podczas prac wykończeniowych okna należy szczelnie zabezpieczać folią ochronną lub specjalnymi taśmami, które uchroni je przed zabrudzeniem pianką montażową, zaprawą murarską, klejami czy farbami, a nawet przed uszkodzeniami mechanicznymi drobniejszego kalibru. Ewentualne zabrudzenia należy bezzwłocznie usuwać wodą z dodatkiem delikatnych środków myjących lub piorących. Podczas czyszczenia należy pamiętać, by nie skrobać powierzchni profili i szyb. Nie należy używać do czyszczenia agresywnych środki chemiczne które mogą nieodwracalnie zniszczyć powierzchnię profili. Nie wskazana są również proszki do szorowania i druciane szczotki które mogą powodować zarysowania.

Jakich środków używać do mycia szyb?

Do mycia szyb można stosować ogólnie dostępne na rynku środki przeznaczone do tego celu. Nie należy natomiast stosować past i żrących środków chemicznych, gdyż mogą zarysowywać powierzchnię. Nie wolno zdrapywać zanieczyszczeń ostrymi narzędziami. Silnie zabrudzone szyby należy najpierw zmoczyć wodą z dodatkiem środka myjącego, a następnie wytrzeć czystą miękką szmatką.

Jak często konserwować okucia, ramy i uszczelki

Okresowy przegląd i nasmarowanie raz do roku ruchomych miejsc okucia powinno wystarczyć. Coroczne smarowanie zasadniczych elementów okucia zapewni lekkość jego działania i zapobiegnie przedwczesnemu zużyciu. Do smarowania najlepiej stosować smar lub olej maszynowy bez zawartości żywic i kwasów. Jeśli chodzi o ramy okna. należy unikać kontaktu powierzchni ram z gorącymi przedmiotami, takimi jak żelazka, grzałki, piecyki itp., a także z przedmiotami ostrymi, jak np. wkrętaki czy szpachelki, które mogą spowodować uszkodzenie ramy. Elastyczne uszczelki przyszybowe zastosowane w oknach wykonane są z tworzywa odpornego na starzenie i warunki atmosferyczne, dlatego nie wymagają konserwacji, a w razie uszkodzenia można je w prosty sposób wymienić.

ul. Przemęcka 47
64-234 Nowa Wieś
65 54-90-476
65 54-90-470