Ile zyskujemy wymieniając stare nieszczelne okna?

Okna to najsłabszy punkt izolacyjny budynku i nawet najgrubszy izolacja ścian nie zapobiegnie ucieczce ciepła jeśli mamy w domu stare drewniane okna przez które ucieka nawet 40% ciepła.

Stare, nieszczelne okna powodują duże straty ciepła, a zimno przedostające się przez nie do środka domu jest uciążliwe dla mieszkańców no i nieprzyjemne. Dlatego, gdy zastanawiamy się, czy wymiana okien będzie opłacalna, nie powinniśmy kierować się wyłącznie względami ekonomicznymi. Po wymianie okien oszczędności nie pojawią się od razu, z resztą wymiana wszystkich okien w domu to też spory wydatek, natomiast z pewnością polepszą się warunki komfortu cieplnego w pomieszczeniach.

Stare drewniane okna to zazwyczaj dwie szyby w oddzielnych ramach, czasem nawet otwieranych w różne strony, albo w ramach zespolonych (rozkręcanych), zatem uciążliwych w eksploatacji i użytkowaniu. Takie okna to praktycznie żadna izolacja, szkło jest doskonałym przewodnikiem zarówno ciepła jak i zimna o czym przekonał się każdy kto się poparzył chwytając szklankę z gorącą herbatą. Wymieniając stare drewniane okna na nowe z PCV zyskujemy nie tylko zmniejszając koszty związane z ogrzewaniem, ale przede wszystkim na komforcie życia i użytkowania okien. Na przykład wymiana starych okien dwuszybowych w oddzielnych ramach, na nowe okna PCV z szybami zespolonymi dokładnie o połowę zmniejsza powierzchnię okien do mycia, a to połowa mnie czasu poświęconego na tą czynność, połowa mnie pracy, połowa mniej środków do mycia okien, a więc ogromne ułatwienie dla wszystkich pań domu.

Wymiana stolarki okiennej pozwala wyeliminować podstawową wadę starej, czyli nieszczelność. Pamiętać jednak należy, że szczelne okna montuje się po to, żeby wentylację móc kontrolować, a nie - by całkowicie ją zlikwidować.

Jest to częsty błąd który pojawia się po zamontowaniu nowych okien. Przez okres grzewczy zamyka się okna na głucho i jeszcze dodatkowo zakleja kratki wentylacyjne co rzekomo powoduje oszczędność energii. Pierwszym objawem braku odpowiedniej wentylacji jest skraplanie się pary wodnej u dołu szyb. Następnie pojawiają się grzyby i pleśnie na ścianach co mylnie jest brane za nieszczelność okien, a jest wręcz przeciwnie.

Człowiekowi do poprawnego funkcjonowania potrzebne jest świeże powietrze i powinien mieć do niego dostęp nie tylko na spacerze, ale i w domu. Dlatego w czasie obecności mieszkańców w domu okna powinny być rozszczelnione. Zwykle nie jest to jednak przestrzegane. Dlatego przy wymianie starych okien na nowe warto wyposażyć je w nawiewniki. Jest ich kilka typów i rodzajów. Najlepsze są nawiewniki sterowane automatycznie, które zapewniają dopływ odpowiedniej ilości powietrza w zależności od intensywności użytkowania pomieszczeń, a ponadto nie ma możliwości całkowitego ich zamknięcia.

ul. Przemęcka 47
64-234 Nowa Wieś
65 54-90-476
65 54-90-470