Jakie okna wybrać do różnych pomieszczeń

Okna nie wszystkie takie same

To oczywiste, że okna w domu jednorodzinnym mają różne wielkości czy kształty. Równie oczywiste więc powinno być to, że ich parametry techniczne - wynikające z montażu innych elementów składowych (szyb, okuć czy profili) - też mogą, a nawet powinny być inne. Różnice te zależą od funkcji pomieszczenia, w jakim okna będą montowane, od ustawienia ścian względem stron świata (północ czy południe, wschód czy zachód) oraz od wysokości, na jakiej przewidziane jest okno (na parterze, na piętrze, w piwnicy czy w połaci dachowej).

Okna chroniące przed ucieczką ciepła

W oknie z szybą dwukomorową tafla znajdująca się od strony pomieszczenia ma wyższą temperaturę niż w szybie jednokomorowej (dwuszybowej). Nie ciągnie więc od niej chłodem - pozwala to np. umieścić łóżko w sypialni blisko okna. Okna z ciepłymi szybami sprawdzą się też w łazience, gdzie zwykle panuje wyższa temperatura - ponieważ w pomieszczeniu tym rozbieramy się, bardziej odczuwamy spadek temperatury przy zimniejszym oknie. Cieplejsza szyba jest też mniej narażona na zaparowanie (w oknach energooszczędnych szyby oddzielone są ciepłą ramką dystansową, co ogranicza występowanie mostka termicznego, czyli miejsca, gdzie najszybciej następuje wychłodzenie i skraplanie pary wodnej).

Ciepłe okna, ze względu na swój zwiększony ciężar - szczególnie przy dużej powierzchni okien - polecane są również do okien nieotwieranych, montowanych na parterze, dostępnych do mycia z poziomu ogrodu.

Pomieszczenia, w których montowanie okien energooszczędnych mija się z celem, to piwnice, pomieszczenia gospodarcze lub warsztaty, czyli miejsca, gdzie zwykle utrzymujemy niższą temperaturę i gdzie ubytek ciepła nie jest tak dotkliwy. Zależy on bowiem od różnicy temperatur w pomieszczeniu i na zewnątrz budynku, wielkości okna i jego współczynnika U - dlatego m.in. "zimniejsze" okienka piwniczne powinny być nieduże.

Okna chroniące przed przegrzewaniem pomieszczeń

Szyby mogą zabezpieczać nie tylko przed ucieczką ciepła na zewnątrz budynku, ale też przed przegrzewaniem się pomieszczeń (powinny mieć niski współczynnik przenikania energii słonecznej g - w granicach 45%). Szczególnie skuteczne są pod tym względem szyby z powłokami dwufunkcyjnymi (wysokoselektywnymi) - są one średnio dwa razy droższe od standardowych. Zatrzymują one w zimie ciepło z ogrzewania pomieszczeń, a w lecie nie dopuszczają do wnętrza zbyt dużo energii pochodzącej z promieni słonecznych. To idealne szyby do salonu z dużymi powierzchniami przeszklonymi; nie tworzy się tam bowiem gorąca "szklarnia".

Ochronę przed przegrzewaniem i oślepianiem promieniami słonecznymi zapewnią również dodatkowe akcesoria okienne - rolety, żaluzje i markizy. Są one potrzebne zwłaszcza wtedy, gdy pracujemy w domu: intensywne promienie słoneczne, odbijające się od ekranu komputera, powodują szybsze zmęczenie oczu, a w efekcie - mniejszą wydajność.

Najbardziej newralgicznymi miejscami w domu będą duże powierzchnie przeszklone - np. ogród zimowy, duże drzwi tarasowe lub okna sięgające poziomu terenu. Dlatego warto tam montować okna "antywłamaniowe". Okienka do piwnic, zwykle znajdujące się w mało widocznych miejscach, powinny być zabezpieczone kratami lub mieć niewielkie wymiary - przez takie o wysokości do 30 cm złodziej raczej się nie przeciśnie. Okna na piętrze zwykle zabezpiecza się słabiej niż te na parterze, dlatego rynny i piorunochron trzeba montować tak, by nie posłużyły złodziejowi jako drabina.

Bezpieczne okna to nie tylko te utrudniające włamanie, ale też chroniące użytkowników przez wypadkami. Do pokoi dzieci polecane są okna ze specjalnymi okuciami, uniemożliwiającymi otwarcie okna. Do wszystkich dużych okien, nie tylko w pokojach dziecięcych, zaleca się natomiast stosować szyby bezpieczne, które po stłuczeniu albo rozpadną się na małe, nieostre kawałki (szkło hartowane) albo popękają, ale pozostaną w całości (kawałki szkła będą utrzymywane przez folię lub stalową siateczkę).

Okna chroniące przed hałasem

Wyposażone są w szyby dźwiękochłonne, ze szkła klejonego, połączonego akustyczną folią PVB. Ograniczają one przenoszenie hałasu zewnętrznego przez okna, przez co poprawiają komfort we wnętrzu - zwłaszcza, gdy dom stoi w miejscu szczególnie narażonym na hałas. Takie okna poznajemy po wysokim współczynniku izolacyjności akustycznej Rw.

Ważna jest tu odpowiednia lokalizacja budynku (lub przynajmniej sypialni). Cenny jest każdy metr oddalający nas od źródła hałasu, ponieważ wielokrotnie zmniejsza on natężenie dźwięku. Jeśli chronimy się przed hałasem dobiegającym z jednej strony budynku (ruchliwa ulica) i chcemy różnicować poziom izolacyjności akustycznej okien - najlepsze z nich powinniśmy zamontować w elewacji najbliższej do tej ulicy, a najsłabsze - na elewacji po przeciwnej stronie (najbardziej oddalonej od źródła hałasu).

Uwaga! Okna kwadratowe są gorsze pod względem akustycznym od okien prostokątnych (o tej samej powierzchni).

Okna wygodniejsze w obsłudze

W niektórych pomieszczeniach warto montować okna wyposażone w okucia z mechanizmem regulacji uchyłu. Umożliwia to zablokowanie uchylonego skrzydła w jednej z kilku pozycji (co pozwala kontrolować ilość świeżego powietrza, napływającego z zewnątrz) oraz chroni je przed zatrzaśnięciem. To rozwiązanie jest szczególnie przydatne w kuchni i łazience - w pomieszczeniach tych powstaje tyle pary wodnej, że konieczne jest intensywniejsze wietrzenie, a pogoda nie zawsze sprzyja otwieraniu lub pełnemu uchylaniu okna. Okna ze stopniowanym uchyłem są też bardzo wygodne w sypialni, zwłaszcza gdy mieszkańcy lubią spać przy otwartym oknie.

Duże okna lub drzwi balkonowe w salonie będą wygodniejsze, jeśli wyposaży się je w zatrzask balkonowy (zapobiega uderzaniu otwartych drzwi balkonowych o ościeżnicę przy przeciągu i silnym wietrze) lub ogranicznik otwarcia. Łatwe zamykanie dużych skrzydeł umożliwia prosty, ale użyteczny element - podnośnik okienny (zwany wślizgiem), który lekko unosi skrzydło i zapewnia płynne jego przechodzenie z pozycji otwartej do zamkniętej; okna z podnośnikiem pracują lekko i pewnie.

W pomieszczeniach, w których mieszkają osoby niepełnosprawne, można montować okna z klamkami z efektem dźwigni, umieszczonymi na dole okna - ich specjalny kształt i wielkość umożliwia lekkie oraz wygodne otwieranie, uchylanie i zamykanie okna przez osobę siedzącą na wózku. Zresztą umiejscowienie klamki na dole skrzydła zapewnia wygodę nie tylko tym osobom; przydaje się także wtedy, gdy dostęp do okna utrudnia duże biurko lub szeroki blat kuchenny albo po prostu okno jest zamontowane bardzo wysoko.

Praktycznym rozwiązaniem są okna z okuciami uruchamianymi elektrycznie; na czole klamki umieszczone są podświetlone przyciski, za pomocą których steruje się oknem. Elektronika jest bardzo pomocna, szczególnie przy obsłudze okien dachowych.

ul. Przemęcka 47
64-234 Nowa Wieś
65 54-90-476
65 54-90-470