Okucia okienne - co z czym i do czego?

Podstawowym przykładem okuć okiennych to coś, co występuje w we wszystkich, nawet najstarszych oknach, mowa tu o zawiasach, klamkach i zamkach. Współcześnie te mechanizmy są dużo bardziej rozbudowane i to właśnie od tych elementów w dużej mierze zależy, czy nasze okna będą w pełni funkcjonalne tj. czy będą się płynnie otwierać i zamykać, czy będą szczelne oraz czy skutecznie zabezpieczą nas przed włamaniem. Nawet najlepsze parametry okien mogą okazać się bezużyteczne jeśli okucia będą źle dobre i nie wyregulowane. Warto więc zainwestować by w przyszłości uniknąć niepotrzebnych problemów. 

W produkowanych obecnie oknach zwykle montowane są okucia obwodowe. Ich zaletą jest to, że po zamknięciu okna mocują one ramę w ościeżnicy w kilku miejscach, rozłożonych na obwodzie okna, w odstępach nie większych niż 60 cm. Dzięki temu okna się nie odkształcają, są szczelnie zamknięte.

Od rodzaju okuć zależy sposób otwierania okna. Okucia obwodowe zwykle są rozwieralne, uchylne lub uchylno-rozwieralne. Okna z takimi okuciami mogą również być przesuwne, składane, obrotowe lub odchylane. W naszej ofercie znajdują się okucia pozwalające na rozwieranie okien, rozwieranie i uchylanie, samo uchylanie oraz  mikrorozszczelnienie.

Mikrorozszczelnienie (inaczej: mikrowentylacja) jest to specjalna funkcja okuć obwodowych umożliwiająca – oprócz „zwykłego” szczelnego zamknięcia – także takie, w którym pomiędzy ramą i ościeżnicą pozostaje niewielka szczelina. Funkcje okucia (otwarcie, szczelne zamknięcie lub rozszczelnienie) ustawia się klamką.

Wszystkie montowane przez nas okucia standardowo wyposażone są w funkcję antywłamaniowymi- . Takie okucia są mocniejsze i mają blokadę antywyważeniową, są jednak droższe od zwykłych okuć obwodowych.

ul. Przemęcka 47
64-234 Nowa Wieś
65 54-90-476
65 54-90-470